Roaring Spring Environotes Earthtone Composition Book
Login to View Prices
Roaring Spring EnviroNotes Earthtone Composition Book – 80 Sheets – 160 Pages – Printed – Sewn/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 9 3/4″ x 7 1/2″ – 0.33″ x 7.5″ x 9.8″ – White Paper – Black Binding – Recycled – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Quadrille/Graph Notebook |
| Sheet Size | 9 3/4" x 7 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 160 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Kraft |
| Cover Color | Green |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 80 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Ruling Type | Quad Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.33" |
| Width | 7.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Durable Cover |
| Length | 9.8" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | EnviroNotes Earthtone Composition Book |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 77273cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Record your notes in this permanently bound composition book. Recycled, 15 lb. writing paper is printed with 5 x 5 graph squares in blue ink for more precise notes and technical sketches. Covers are made of hard, 30 point, recycled fiber. Class schedule and other useful information are printed on the inside of the covers. Composition book is produced with center-sewn and tape-bound construction so sheets are not designed for tear-out. Each book contains 80 sheets. |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Roaring Spring Environotes Earthtone Composition Book
Login to View Prices
Roaring Spring EnviroNotes Earthtone Composition Book – 80 Sheets – 160 Pages – Printed – Sewn/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 9 3/4″ x 7 1/2″ – 0.33″ x 7.5″ x 9.8″ – White Paper – Black Binding – Recycled – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Quadrille/Graph Notebook |
| Sheet Size | 9 3/4" x 7 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 160 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Kraft |
| Cover Color | Green |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 80 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Ruling Type | Quad Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.33" |
| Width | 7.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Durable Cover |
| Length | 9.8" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | EnviroNotes Earthtone Composition Book |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 77273cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Record your notes in this permanently bound composition book. Recycled, 15 lb. writing paper is printed with 5 x 5 graph squares in blue ink for more precise notes and technical sketches. Covers are made of hard, 30 point, recycled fiber. Class schedule and other useful information are printed on the inside of the covers. Composition book is produced with center-sewn and tape-bound construction so sheets are not designed for tear-out. Each book contains 80 sheets. |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Roaring Spring Environotes Earthtone Composition Book
Login to View Prices
Roaring Spring EnviroNotes Earthtone Composition Book – 80 Sheets – 160 Pages – Printed – Sewn/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 9 3/4″ x 7 1/2″ – 0.33″ x 7.5″ x 9.8″ – White Paper – Black Binding – Recycled – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Quadrille/Graph Notebook |
| Sheet Size | 9 3/4" x 7 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 160 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Kraft |
| Cover Color | Green |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 80 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Ruling Type | Quad Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.33" |
| Width | 7.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Durable Cover |
| Length | 9.8" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | EnviroNotes Earthtone Composition Book |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 77273cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Record your notes in this permanently bound composition book. Recycled, 15 lb. writing paper is printed with 5 x 5 graph squares in blue ink for more precise notes and technical sketches. Covers are made of hard, 30 point, recycled fiber. Class schedule and other useful information are printed on the inside of the covers. Composition book is produced with center-sewn and tape-bound construction so sheets are not designed for tear-out. Each book contains 80 sheets. |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Roaring Spring Environotes Earthtone Composition Book
Login to View Prices
Roaring Spring EnviroNotes Earthtone Composition Book – 80 Sheets – 160 Pages – Printed – Sewn/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 9 3/4″ x 7 1/2″ – 0.33″ x 7.5″ x 9.8″ – White Paper – Black Binding – Recycled – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Quadrille/Graph Notebook |
| Sheet Size | 9 3/4" x 7 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 160 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Kraft |
| Cover Color | Green |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 80 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Ruling Type | Quad Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.33" |
| Width | 7.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Durable Cover |
| Length | 9.8" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | EnviroNotes Earthtone Composition Book |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 77273cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Record your notes in this permanently bound composition book. Recycled, 15 lb. writing paper is printed with 5 x 5 graph squares in blue ink for more precise notes and technical sketches. Covers are made of hard, 30 point, recycled fiber. Class schedule and other useful information are printed on the inside of the covers. Composition book is produced with center-sewn and tape-bound construction so sheets are not designed for tear-out. Each book contains 80 sheets. |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |












