Roaring Spring Environotes Composition Notebook – 80 Sheets – 160 Pages – Printed – Sewn/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Ruled Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 9 3/4″ x 7 1/2″ – 0.33″ x 7.5″ x 9.8″ – White Paper – Green Binding – Recycled – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 9 3/4" x 7 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 160 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Chipboard |
| Cover Color | Gray |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 80 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Ruled |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Green |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post Consumer Waste% | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.33" |
| Width | 7.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Class Schedule |
| Length | 9.8" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Environotes Composition Notebook |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Environotes |
| Manufacturer Part Number | 77270 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Record your notes in this permanently bound composition book. Recycled, 15 lb. writing paper is college-ruled with blue lines and a red margin line. Paper is protected by a hard, 30 point gray mist, recycled cover. Inside the cover is printed with class schedule and other useful information. Each book is produced with center-sewn and tape-bound construction so pages are not designed for sheet tear-out.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Roaring Spring Environotes Composition Notebook – 80 Sheets – 160 Pages – Printed – Sewn/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Ruled Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 9 3/4″ x 7 1/2″ – 0.33″ x 7.5″ x 9.8″ – White Paper – Black Binding – Recycled – 24 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 9 3/4" x 7 1/2" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 160 |
| Product Condition | New |
| Cover Material | Kraft |
| Cover Color | Green |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 80 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Ruled |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post Consumer Waste% | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.33" |
| Width | 7.5" |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Class Schedule |
| Length | 9.8" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Environotes Composition Notebook |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Environotes |
| Manufacturer Part Number | 77272 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Record your notes in this permanently bound composition book. Smooth, white, 15 lb. recycled writing paper is produced with post-consumer waste. Each sheet is printed with college-ruled blue lines and a red margin line. Covers are made from recycled board stock in assorted Earthtone colors. Inside cover is printed with class schedule and other useful information. Each Earthtone Composition Book is produced with center-sewn and tape-bound construction so sheets are not designed for tear-out. Each book includes 80 sheets (7-1/2" x 9-3/4").</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |















