Roaring Spring Canary Paper Junior Legal Pad – 50 Sheets – 100 Pages – Printed – Stapled/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Double Line Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 8″ x 5″ – 0.25″ x 5″ x 8″ – Canary Paper – Maroon Binding – Chipboard Cover – 72 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Legal Pad |
| Sheet Size | 8" x 5" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 100 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Jr.Legal |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | Canary |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 50 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Double Line |
| Binding Color | Maroon |
| Country Of Origin | India |
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.25" |
| Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Chipboard Backing |
| Length | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Canary Paper Junior Legal Pad |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 74705cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Compact writing pad offers an easy, reliable way for note-taking on-the-go. Full sheet size is 5" x 8". Smooth, canary, 15 lb. paper features legal ruling in blue and red double-margin lines. Sheets are microperforated for easy removal. The 34 point chipboard backs add stability. Each 50-sheet pad is stapled and taped along the top so it's easy to use for left-handed and right-handed note-takers.</p> |
| Packaged Quantity | 72 / Carton |
Roaring Spring Canary Paper Junior Legal Pad – 50 Sheets – 100 Pages – Printed – Stapled/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Double Line Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 8″ x 5″ – 0.25″ x 5″ x 8″ – Canary Paper – Maroon Binding – Chipboard Cover – 72 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Legal Pad |
| Sheet Size | 8" x 5" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 100 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Jr.Legal |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | Canary |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 50 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Double Line |
| Binding Color | Maroon |
| Country Of Origin | India |
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.25" |
| Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Chipboard Backing |
| Length | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Canary Paper Junior Legal Pad |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 74705cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Compact writing pad offers an easy, reliable way for note-taking on-the-go. Full sheet size is 5" x 8". Smooth, canary, 15 lb. paper features legal ruling in blue and red double-margin lines. Sheets are microperforated for easy removal. The 34 point chipboard backs add stability. Each 50-sheet pad is stapled and taped along the top so it's easy to use for left-handed and right-handed note-takers.</p> |
| Packaged Quantity | 72 / Carton |
Roaring Spring Canary Paper Junior Legal Pad – 50 Sheets – 100 Pages – Printed – Stapled/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Double Line Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 8″ x 5″ – 0.25″ x 5″ x 8″ – Canary Paper – Maroon Binding – Chipboard Cover – 72 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Legal Pad |
| Sheet Size | 8" x 5" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 100 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Jr.Legal |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | Canary |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 50 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Double Line |
| Binding Color | Maroon |
| Country Of Origin | India |
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.25" |
| Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Chipboard Backing |
| Length | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Canary Paper Junior Legal Pad |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 74705cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Compact writing pad offers an easy, reliable way for note-taking on-the-go. Full sheet size is 5" x 8". Smooth, canary, 15 lb. paper features legal ruling in blue and red double-margin lines. Sheets are microperforated for easy removal. The 34 point chipboard backs add stability. Each 50-sheet pad is stapled and taped along the top so it's easy to use for left-handed and right-handed note-takers.</p> |
| Packaged Quantity | 72 / Carton |
Roaring Spring Canary Paper Junior Legal Pad – 50 Sheets – 100 Pages – Printed – Stapled/Tapebound – Both Side Ruling Surface – Double Line Red Margin – 15 lb Basis Weight – 56 g/m² Grammage – 8″ x 5″ – 0.25″ x 5″ x 8″ – Canary Paper – Maroon Binding – Chipboard Cover – 72 / Carton
Additional information
| Brand | Roaring Spring Paper Products |
|---|---|
| Product Type | Legal Pad |
| Sheet Size | 8" x 5" |
| Sheet Type | Printed |
| Number Of Pages | 100 |
| Product Condition | New |
| Sheet Standard | Jr.Legal |
| Cover Material | Chipboard |
| Sheet Color | Canary |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Number Of Sheets | 50 |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Double Line |
| Binding Color | Maroon |
| Country Of Origin | India |
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.25" |
| Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Features | Chipboard Backing |
| Length | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Product Name | Canary Paper Junior Legal Pad |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Part Number | 74705cs |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Compact writing pad offers an easy, reliable way for note-taking on-the-go. Full sheet size is 5" x 8". Smooth, canary, 15 lb. paper features legal ruling in blue and red double-margin lines. Sheets are microperforated for easy removal. The 34 point chipboard backs add stability. Each 50-sheet pad is stapled and taped along the top so it's easy to use for left-handed and right-handed note-takers.</p> |
| Packaged Quantity | 72 / Carton |













