Reveal-N-Seal Security-Tint Envelope, Address Window, #10, Commercial Flap, Self-Adhesive Closure, 4.13 x 9.5, White, 500/Box
Login to View Prices
171 in stock
SKU:
QUA67418
Categories: Envelopes & Mail Supplies, Office
Single window security tinted envelope with Reveal-N-Seal® self seal closure is the ultimate in convenience and security. Self seal closure alleviates the need to moisten flaps and to throw away pull-off strips. Simply fold bottom flap up and press for a secure seal! Window conveniently accommodates the printed address eliminating hand addressing.
Additional information
| Weight | 6.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.18 × 9.81 × 4.13 in |
| Global Product Type | Business/Trade Envelopes |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Basis Weight | 24 lb Bond |
| Envelopes/Mailers Exterior | 4.13 x 9.5 |
| Trade Size | #10 |
| Security Tinted | Yes |
| Flap Type | Commercial |
| Color Family | White |
| Special Features | Address Window & Interior Blue-Pattern Security Tint |
| Window Size | 4.5 x 1.13 |
| Window Position | Lower Left |
| Seam Type | Diagonal |
| Envelopes/Mailers Closure | Self-Adhesive |
| Finish | Wove |
| Exterior Material(s) | Paper Stock |
| Footnote 1 | Bond basis weight is measured in pounds per 500 uncut 17" x 22" sheets of paper |
| Opening | Open Side |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 085227674180 |
| MPN | QUA67418 |
| Brand | Quality Park™ |
Be the first to review “Reveal-N-Seal Security-Tint Envelope, Address Window, #10, Commercial Flap, Self-Adhesive Closure, 4.13 x 9.5, White, 500/Box” Cancel reply









Reviews
There are no reviews yet.