Reprocessed Resin Can Liners, 33 gal, 2 mil, 33″ x 39″, Black, 100/Carton
Login to View Prices
An economical alternative made from reprocessed resins. Heavy-gauge liner is suitable for tough trash applications.
Additional information
| Weight | 17.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.50 × 13.00 × 3.75 in |
| Grade | Super Heavy-Duty |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Black |
| Waste Bag Thickness | 2 mil |
| Waste Bag Closure Type | Open-Face |
| Scent Indicator | No |
| Commercial/Consumer Use | Commercial Use |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 50% |
| Total Recycled Content Perc | 50% |
| Waste Bag Material(s) | Reprocessed Resin |
| Global Product Type | Repro Resin Waste Can Liners |
| Ship Class Code | B |
| Width | 33" |
| Maximum Volume Capacity | 33 gal |
| Maximum Volume Range | 31 to 40 gal |
| Color Family | Black |
| Height | 39" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| UPC | 098241054234 |
| MPN | X6639QK |
| Brand | Heritage |










Reviews
There are no reviews yet.