Low Density Can Liners, 60 gal, 1.7 mil, 38″ x 58″, Black, Flat Pack, 100/Carton
Login to View Prices
Strong, puncture-resistant and nearly leakproof, low-density polyethylene is ideal for carrying heavy loads, and Heritage Low Density Can Liners are made from the highest quality resins to provide one of the best performance profiles in the industry. Their excellent tear- and split-resistance allows them to retain their contents even after the rare puncture. With the strength required for industrial and commercial applications, they’re ideal for collecting and transporting refuse without fear of causing a mess.
Additional information
| Weight | 28.9150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.60 × 12.70 × 5.60 in |
| Minimum Volume Capacity | 55 gal |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Height | 58" |
| Width | 38" |
| Color(s) | Black |
| Waste Bag Closure Type | Open-Face |
| Scent Indicator | No |
| Flat Pack/Roll | Flat Pack |
| Commercial/Consumer Use | Commercial Use |
| Maximum Volume Capacity | 60 gal |
| Waste Bag Thickness | 1.7 mil |
| Global Product Type | LDPE Waste Can Liners |
| Maximum Volume Range | 51 to 60 gal |
| Bottom Seal | Flat |
| Ship Class Code | B |
| Waste Bag Material(s) | Low-Density Polyethylene (LDPE) |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 098241011213 |
| MPN | H7658XK X02 |
| Brand | Heritage |










Reviews
There are no reviews yet.