Drawstring Kitchen Bags, 13 gal, 24″ x 27.4″, White, 50 Bags/Box, 6 Boxes/Carton
Login to View Prices
Drawstring closure on bags keeps everything clean and free from trash. Linear low density resin for greater stretch and puncture resistance. Comes in a low count convenience pack. Strong enough to hold all residential household and break room garbage.
Additional information
| Weight | 13.4100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.13 × 14.75 × 8.25 in |
| Weight Capacity (Dry) | 50 lb |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| Height | 27.4" |
| Waste Bag Thickness | 0.6 Mil |
| Commercial/Consumer Use | Consumer Use |
| Scent Indicator | No |
| Flat Pack/Roll | Flat Pack |
| Bottom Seal | Flat |
| Width | 24" |
| Maximum Volume Range | 11 to 15 gal |
| Maximum Volume Capacity | 13 gal |
| Waste Bag Closure Type | Drawstring |
| Global Product Type | Tall Kitchen Trash Bags |
| Ship Class Code | B |
| Grade | Medium-Duty |
| Waste Bag Material(s) | Low-Density Polyethylene (LDPE) |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 041215111372 |
| MPN | 1516848 |
| Brand | Handi-Bag® |











Reviews
There are no reviews yet.