Removable General-Purpose Masking Tape, 3″ Core, 18 mm x 54.8 m, Beige, 6/Pack
Login to View Prices
Beige crepe paper masking tape coated with an aggressive pressure-sensitive natural rubber adhesive. Designed primarily as an all-purpose product for non-critical applications. Ideal for interior paint masking, textile, carpet seaming, silk screening, mail rooms, golf club shaft (build-up), and for light-duty bundling, packaging, industrial, manufacturing, splicing, and tabbing. Tears easily. Lays down flat and won’t lift or curl. Removes easily without leaving a residue.
Additional information
| Weight | 1.2200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.56 × 4.56 × 4.13 in |
| Tensile Strength | 19 lb/in |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Dispenser Included | No |
| Color(s) | Beige |
| Special Features | Removable |
| Grade | Medium-Duty |
| Color Family | Beige |
| Thickness | 5.5 mil |
| Size | 18 mm x 54.8 m |
| Length | 54.8 m |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Width | 18 mm |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Core Size | 3" |
| Global Product Type | Masking Tape |
| UPC | 087547513347 |
| MPN | UNV51334 |
| Brand | Universal® |














Reviews
There are no reviews yet.