Region Backpack, Fits Devices Up to 15.6″, Nylon/Polyester, 13 x 5 x 19, Light Gray
Login to View Prices
Region Backpack with fully padded laptop compartment protects 15.6″ laptops. Interior organizer section. Side mesh pockets hold most water bottles. Back strap slides over luggage handle. Padded back and backpack straps for added comfort.
Additional information
| Weight | 1.9900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.29 × 3.15 × 14.57 in |
| Inner Height | 19" |
| Number of Compartments | 2 |
| Ship Class Code | J |
| Height | 19" |
| Global Product Type | Backpacks |
| Maximum Device Size | 15.6" |
| Depth | 5" |
| Inner Width | 13" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Width | 13" |
| Closure Type | Zipper |
| Wheels | No |
| Locking (Yes/No) | No |
| Telescoping Handle | No |
| Belt Loop | No |
| Carrying Handle | Yes |
| Shoulder Strap Indicator | No |
| Inner Depth | 5" |
| Color Family | Gray |
| For Use With | Laptops |
| Checkpoint Friendly | No |
| Color(s) | Light Gray |
| Lining | Nylon/Polyester |
| Material(s) | Nylon/Polyester |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 030918007679 |
| MPN | VAR704-10 |
| Brand | Solo |











Reviews
There are no reviews yet.