Active Laptop Backpack, Fits Devices Up to 17.3″, Polyester, 12.5 x 6.5 x 19, Black
Login to View Prices
Fully padded 17.3″ laptop compartment. Internal iPad®/tablet pocket. Hardshell side zippered pockets protect most headphones. Built-in headphone port. Three full size compartments. Quick access pocket. Front zip-down organizer section. Padded shoulder straps with chest strap for added comfort. Cooling air mesh back padding. Reflective strip for increased visibility. Lightweight.
Additional information
| Weight | 3.3680 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.00 × 12.50 × 18.60 in |
| Ship Class Code | J |
| Height | 19" |
| Global Product Type | Backpacks |
| Depth | 6.5" |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Closure Type | Zipper |
| Wheels | No |
| Locking (Yes/No) | No |
| Telescoping Handle | No |
| Belt Loop | No |
| Carrying Handle | Yes |
| Width | 12.5" |
| Color(s) | Black |
| Inner Depth | 6.25" |
| Inner Height | 18.75" |
| Inner Width | 12.25" |
| Material(s) | Polyester |
| Number of Compartments | 4 |
| For Use With | Laptops |
| Checkpoint Friendly | No |
| Shoulder Strap Indicator | Yes |
| Lining | Polyester |
| Maximum Device Size | 17.3" |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 030918009529 |
| MPN | ACV700-4 |
| Brand | Solo |
















Reviews
There are no reviews yet.