Redrope Drop-Front File Pockets with Fully Lined Gussets, 3.5″ Expansion, Letter Size, Redrope, 10/Box
Login to View Prices
Active legal files, accounting tax files, financial printouts or bulky documents need the extra strength of a gusset fully lined with tear resistant material. Drop-front style allows easy access to bulky, frequently used files. Straight-cut tab provides large labeling area. Enclosed sides keep materials secure. Made of durable redrope stock. Available in a variety of expansions.
Additional information
| Weight | 2.4700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.25 × 10.31 × 4.06 in |
| Overall Expansion | 3.5" |
| Global Product Type | Open Pocket Expandable Document Pockets & Wallets |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Width | 11.75" |
| Size | Letter |
| Ship Class Code | M |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Tab Cut | Straight |
| Total Recycled Content Perc | 30% |
| Post-Consumer Recycled Cont | 30% |
| Color(s) | Redrope |
| Number of Accessory Pockets | 0 |
| Material(s) | Redrope |
| Number of File Pockets | 1 |
| Pocket/Wallet Type | Files/Papers |
| Height | 9.5" |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Color Family | Brown |
| Tab Type | Top Tab |
| UPC | 50086486732647 |
| MPN | 73264 |
| Brand | Smead |














Reviews
There are no reviews yet.