Redi-Strip Security Tinted Envelope, #13 1/2, Square Flap, Redi-Strip Adhesive Closure, 10 x 13, White, 100/Box
Login to View Prices
202 in stock
SKU:
QUA44929
Categories: Envelopes & Mail Supplies, Office
With security tints and dependable adhesive, Quality Park Redi-Strip Security Envelopes are reliable as it gets for confidential mailing. Once priority documents are ready for shipping, be sure to preserve their integrity and condition inside the durable white wove paper. As you peel away the attachment and seal the envelopes closed, rest assured they’ll be safe from prying eyes thanks to the security tint.
Additional information
| Weight | 3.9500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.44 × 10.31 × 3.00 in |
| Global Product Type | Catalog Envelopes |
| Seam Type | Center |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Envelopes/Mailers Closure | Redi-Strip® Adhesive |
| Ship Class Code | M |
| Flap Type | Square |
| Security Tinted | Yes |
| Color Family | White |
| Basis Weight | 28 lb Bond |
| Exterior Material(s) | Paper Stock |
| Envelopes/Mailers Exterior | 10 x 13 |
| Footnote 1 | Bond basis weight is measured in pounds per 500 uncut 17" x 22" sheets of paper |
| Trade Size | #13 1/2 |
| Opening | Open Side |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 085227449290 |
| MPN | QUA44929 |
| Brand | Quality Park™ |
Be the first to review “Redi-Strip Security Tinted Envelope, #13 1/2, Square Flap, Redi-Strip Adhesive Closure, 10 x 13, White, 100/Box” Cancel reply








Reviews
There are no reviews yet.