Redi-Strip Catalog Envelope, #1, Cheese Blade Flap, Redi-Strip Adhesive Closure, 6 x 9, White, 100/Box
Login to View Prices
533 in stock
SKU:
QUA44182
Categories: Envelopes & Mail Supplies, Office
Catalog envelopes with Redi-Strip® closure for home or office mailing, storage and organizing. Keeping your home or business organized is imperative! Whatever your needs, catalog envelopes are a must for keeping projects, files and mailings manageable. These heavyweight catalog envelopes are made of 28-lb stock that can withstand extensive handling, as well as mailing.
Additional information
| Weight | 2.2400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.75 × 6.94 × 3.13 in |
| Global Product Type | Catalog Envelopes |
| Seam Type | Center |
| Envelopes/Mailers Closure | Redi-Strip® Adhesive |
| Security Tinted | No |
| Opening | Open End |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| Trade Size | #1 |
| Envelopes/Mailers Exterior | 6 x 9 |
| Finish | Wove |
| Basis Weight | 28 lb Bond |
| Exterior Material(s) | Paper Stock |
| Footnote 1 | Bond basis weight is measured in pounds per 500 uncut 17" x 22" sheets of paper |
| Flap Type | Cheese Blade |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 085227441829 |
| MPN | QUA44182 |
| Brand | Quality Park™ |
Be the first to review “Redi-Strip Catalog Envelope, #1, Cheese Blade Flap, Redi-Strip Adhesive Closure, 6 x 9, White, 100/Box” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.