Redi-Seal Insurance Claim Form Envelope, Cheese Blade Flap, Redi-Seal Adhesive Closure, 9 x 12.5, White, 100/Box
Login to View Prices
474 in stock
Since classified insurance documents require a special level of durability and confidentiality, opt for First Class insurance claim envelopes. With First Class insignias on the white wove paper, the forms are sure to arrive in a timely manner. When they do, they’ll be tightly secured by the self-sealing adhesive until the recipient opens the parcel. He or she can glance at the single poly window to determine the contents.
Additional information
| Weight | 4.0500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.50 × 10.50 × 2.50 in |
| Seam Type | Center |
| Envelopes/Mailers Exterior | 9 x 12.5 |
| Window Position | Upper Right |
| Preprinted Message | Do Not Bend or Fold |
| Security Tinted | No |
| Opening | Open End |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Trade Size | #10 |
| Color Family | White |
| Window Size | 4.5 x 1 |
| Global Product Type | Form Envelopes |
| Format/Border | USPS First Class Mail Format & Border |
| Envelopes/Mailers Closure | Redi-Seal™ Adhesive |
| Finish | Wove |
| Basis Weight | 28 lb Bond |
| Exterior Material(s) | Paper Stock |
| Footnote 1 | Bond basis weight is measured in pounds per 500 uncut 17" x 22" sheets of paper |
| Flap Type | Cheese Blade |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 085227546920 |
| MPN | QUA54692 |
| Brand | Quality Park™ |







Reviews
There are no reviews yet.