Ergodyne ProFlex 910 Half-Finger Impact Gloves + Wrist Support
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 910 Half-Finger Impact Gloves + Wrist Support
Ergodyne ProFlex 910 Half-Finger Impact Gloves + Wrist Support – Medium Size – Half Finger – Black – Anti-Vibration, Shock Resistant, Impact Resistant, Wrist Support, Breathable, Knitted, Reinforced Thumb, Molded, ID Tab, Pull-on Tab, Padded Palm – 2 / Pair – 1.75″ Thickness x 12.25″ Glove Length
Additional information
| Weight | 0.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.25 × 4.50 × 1.75 in |
| Global Product Type | Work Gloves, Fabric |
| Wrist Style | Hook and Loop Closure |
| Hand Specific | No |
| Compliance Standards | EN 388: 1121 X |
| Description | Half-Finger Impact Gloves with Wrist Support |
| Weight | 0.5 lb |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Thumb Style | Straight |
| Color(s) | Black |
| Padding | Palm |
| Glove Material | Neoprene |
| Length | 12.25" |
| Glove Style | Anti-Vibration |
| CE Score | 1121 X |
| Powdering | Powder-Free |
| Material(s) | Neoprene |
| Size Group | Medium |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476177135 |
| MPN | 17713 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Work Gloves |
| closure-type | Hook & Loop |
| size-standard | Medium |
| glove-width | 4.50" |
| glove-length | 12.25" |
| glove-thickness | 1.75" |
| product-color | Black |
| color-family | Black |
| finger-style | Half Finger |
| country-of-origin | China |
| brand-name | Ergodyne |
| features | Padded Palm |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 910 |
| product-line | ProFlex |
| manufacturer-part-number | 17713 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Keep your hands protected by wearing these 910 Half-Finger Impact Gloves with Wrist Support while using vibrating tools. Key areas on these gloves have segmented, AVC palm padding to reduce shock and palm impact when using tools that cause injury. Securely hold equipment with the gripping palm material that prevents slipping. Neoprene knuckle pad and reinforced thumb saddle provide extra protection without limiting your range of motion. Half-finger design provides maximum dexterity and control. Built-in wrist support with patented Open-Center Stay relieves discomfort from repetitive motion. Hex stretch knit and breathable spandex create a cozy feel without restricting movement or causing excessive clamminess. Low-profile, molded, hook-and-loop closure easily adjusts for a comfortable fit without adding bulk. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty. Write your name on the ID label to separate your gloves from others.</p> |
| packaged-quantity | 2 / Pair |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.