PrivaScreen Blackout Privacy Filter for 24″ Widescreen Flat Panel Monitor, 16:9 Aspect Ratio
Login to View Prices
Privacy You Can Trust. Blacks out screen image when viewed from the side to prevent prying eyes from reading your screen. Crystal clear screen image from straight-on view. Protects screen from scratches and fingerprints and is easy to attach and remove. Compatible with touchscreen laptops and monitors. Supports compliance with privacy regulations including HIPAA.Package Includes: Double-Sided Tape; Adhesive-Backed Tabs
Additional information
| Weight | 1.0700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.13 × 13.75 × 21.25 in |
| Height | 11.75" |
| Ship Class Code | J |
| Package Includes | Adhesive-Backed Tabs |
| Filter Material | Polyethylene |
| Mounting Details | Mounting Tabs/Double-Sided Tape |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Fits Device Type | Flat Panel Monitor |
| Frame Type | Frameless |
| Width | 20.31" |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Filter Tint | Black |
| Global Product Type | Frameless Monitor Filters |
| Diagonal Monitor Size | 24" |
| Widescreen | Yes |
| Compliance Standards | TAA Compliant |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 043859688272 |
| MPN | 4811801 |
| Brand | Fellowes® |















Reviews
There are no reviews yet.