Connect 6-in-1 USB-C Multiport Adapter Hub, 6-Port, Gray
Login to View Prices
Easily connect your laptop to multiple devices with this USB-C 6-in-1 Multiport Adapter. This all-in-one solution expands your computer’s USB-C port into an HDMI port, 2 USB-A ports, Ethernet port, SD card reader, and USB-C PD port, giving you the ports newer laptops have eliminated in recent years. Plus, it supports pass-through charging up to 100 W, eliminating the need to choose between port expansion and power. The slim, compact, and travel-ready design of this USB-C 6-in-1 Multiport Adapter is ideal for those who have multiple workstations or looking to declutter their desk. Supports 4K resolutions and up to 5 Gbps of bandwidth for fast data transfer between laptop and peripheral devices.
Additional information
| Weight | 0.3120 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.32 × 5.00 × 1.10 in |
| Width | 1.9" |
| Ship Class Code | J |
| Height | 0.6" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Gray |
| Transfer Rate | 5 Gbps |
| Power Source(s) | USB-C Cable |
| Depth | 4,6" |
| Connector/Port/Interface | USB-C PD 3.0 |
| Global Product Type | 6 Port Hubs |
| Number of Ports | 6 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 745883819829 |
| MPN | AVC008BTSGY |
| Brand | Belkin® |














Reviews
There are no reviews yet.