Premium Ruled Writing Pads with Heavy-Duty Back, Narrow Rule, Black Headband, 50 White 5 x 8 Sheets, 12/Pack
Login to View Prices
Heavyweight bright white paper with red margin rule is perforated for easy removal. Tasteful black head strip provides a professional appearance. Sturdy heavy-duty back offers support while writing away from a desk.
Additional information
| Weight | 3.1100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.00 × 5.00 × 3.30 in |
| Note-Rule Lines per Sheet | 20 |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Special Features | Black Headband Strip |
| Ship Class Code | M |
| Headband Strip Color | Black |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Sheet Ruling Size | 1/4" |
| Pad-Binding Edge | Top |
| Pocket-Sized Indicator | Y |
| Sheet Rule/Format Type | Narrow Rule |
| Sheet Color | White |
| Sheet Perforation Details | MicroPerf Micro-Perforation |
| Sheet Basis Weight (lb) | 20 lb Bond |
| Back-Cover Material | Chipboard |
| Pad-Spine Width | 5" |
| Pad Length | 8" |
| Sheet Size (Bound-Side Firs | 5 x 8 |
| Pad-Binding Type | Taped |
| Sheets per Pad | 50 |
| Global Product Type | General Purpose Pads |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547573006 |
| MPN | UNV57300 |
| Brand | Universal® |

















Reviews
There are no reviews yet.