Premier Prismatic Check, 13 Features, 8.5 x 11, Blue/Green Prismatic, 500/Ream
Login to View Prices
Incorporates security features recommended by the National Check Fraud Center. Compatible with most money management software programs. Security features include: Check-21 compliancy, “VOID” pantograph on the front and back, erasure-resistant background, security warning, anti-splice backer, security features listing, watermark, check verification number, patterned background and microtext print.
Additional information
| Weight | 6.1000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.00 × 8.50 × 2.50 in |
| Sheets Per Unit | 500 |
| Compliance Standards | CPSA Compliant |
| Global Product Type | Printable Bank Checks |
| Paper Finish | Smooth |
| Paper Basis Weight (lb) | 24 lb Bond |
| Paper Grade (gsm) | 90 gsm |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Number of Parts | 2 |
| Color Family | Blue |
| Machine Compatibility | Laser Printers |
| Paper/Media Color(s) | Blue/Green Prismatic |
| Special Features | Premier Prismatic Three Checks Per Page-Also features heat-sensitive ink, and a two-tone erasure resistant background. |
| Sheet/Roll Size | 8.5 x 11 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 090146145390 |
| MPN | 04539 |
| Brand | DocuGard™ |


















Reviews
There are no reviews yet.