Precise V5RT Rollerball Pen, Retractable, Extra-Fine 0.5 mm, Assorted Ink and Barrel Colors, 7/Pack
Login to View Prices
825 in stock
SKU:
PIL26095
Categories: Pens, Pencils, Highlighters & Markers, SCHOOL SUPPLIES
There’s a fine line between good and great—draw that line with Pilot® Precise® V5RT Retractable Roller Ball Pens. Retractable rollerball pens deliver a premium, precision writing experience. Unique liquid-ink formula allows you to maintain consistent flowing strokes from the first word to the last. Advanced ink feed system and patented Precision Point Technology deliver smooth, skip-free writing. Premium metal accents and a comfortable, cushioned grip round out their sophisticated appeal. Refillable.
Additional information
| Weight | 2.7500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.56 × 4.50 × 7.25 in |
| Global Product Type | Rollerball Pens |
| Pen Type | Rollerball Pen |
| Pen Barrel Color(s) | Assorted |
| Pen Ink Color(s) | Assorted |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Pen Barrel Color(s) Assortm | Turquoise |
| Pen Tip Type | Needle |
| Manufacturer Pen Refill # | 77274 |
| Pen Sub-Brand & Product Fam | Precise® V5RT |
| Special Ink Properties | Smooth-Writing Ballpoint Ink |
| Visible Ink Supply | No |
| Refillable (Yes/No) | Yes |
| Erasable Ink | No |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Pen Point Size Type | Extra-Fine |
| Pen Style | Retractable |
| Airplane-Safe Ink | No |
| Color Family | Multicolor |
| Pen Point Size | 0.5 mm |
| Pen Ink Color(s) Assortment | Turquoise |
| Pen Grip Type | Dimpled Rubber |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 072838260956 |
| MPN | 26095 |
| Brand | Pilot® |
Be the first to review “Precise V5RT Rollerball Pen, Retractable, Extra-Fine 0.5 mm, Assorted Ink and Barrel Colors, 7/Pack” Cancel reply













Reviews
There are no reviews yet.