The PLA6 offers a single solution for displays up to 95″ in a wide range of installations including lobbies, hotel rooms, boardrooms, public displays or home theaters. Its all-steel construction enables it to hold screens up to 175lb, while its self-lubricating bushings enable the arms to smoothly articulate and position your display for optimal viewing. Combined with adjustable tilt and pivot capabilities, the PLA6 is the only wall arm you need.
- Arm extends up to 32.37″(822mm) from wall
- Three pivot points with upto 180° swivel for versatiledisplay positioning
- 7° of roll for post installation display leveling
- +10/-5° of tilt
- Universal models adapt to displays with mounting hole patterns up to 730 x 433mm(28.75″W x 17.05″H)
- Five horizontal arm positions at 2.6″ (66mm) centers for flexible lateral display placement
- Includes mesh cord sheath and cable ties to neatly manage cables
Additional information
| Weight | 30.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.20 × 19.80 × 19.10 in |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Package Contents | <ul><li>PLA60 Articulating Wall Arm</li><li>1 x Wall plate</li><li>1 x Tilt-roll assembly</li><li>1 x Arm assembly</li><li>1 x Wall support arm axle</li><li>3 x Vinyl trim</li><li>8 x Screw bolt (M10 x 1.5 x 15 mm )</li><li>1 x Nylon washer (.505 x .75 x .062")</li><li>1 x Tilt adjustment knob</li><li>1 x Carriage bolt (3/8"-16 x 3.25" 1)</li><li>2 x Delrin washer (1.525 x 2 x .062" )</li><li>1 x Socket head cap screw (#8-32 x .375")</li><li>8 x Plastic finishing cap</li><li>1 x Holding pin</li><li>1 x Retainer plug</li><li>8 x Wood screw (5/16 x 3")</li><li>8 x Washer (.250 x 1 x .068")</li><li>1 x Allen wrench (9/64")</li><li>4 x Cable management clips</li><li>4 x Cable tie</li><li>1 x Polyester mesh sleeve (36")</li></ul> |
| Product Model | PLA60 |
| Product Type | Mounting Arm |
| Features | Articulating,Adjustable Tilt,Pivot,180° Swivel,Vertical Adjustment,Cable Management,Flexible,Lateral Adjustment,Scratch Resistant,Extendable Arm |
| Manufacturer Website Addres | |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Maximum Load Capacity | 175 lb |
| Minimum Screen Size Support | 37" |
| Packaged Quantity | 1 Unit |
| Maximum Screen Size Support | 95" |
| Product Series | PLA |
| Compatibility | <p>Plasma and LCD Flat Panel Screens: 37" – 60"</p> |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Country of Origin | United States |
| Product Material | Steel |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Color | Black |
| UPC | 0 |
| MPN | PLA60 |
| Brand | Peerless-AV |












Reviews
There are no reviews yet.