Pacon Railroad Board – Art Project, Mat, Painting, Marker, Poster, Stenciling, Block Printing, Mounting – 22″Height x 28″Width x 1″Length – 25 / Carton – Brown
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Poster Board |
| Product Color | Brown |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 22" |
| Width | 28" |
| Brand Name | Pacon |
| Length | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Railroad Board |
| Product Line | Railroad |
| Application/Usage | Mounting |
| Manufacturer Part Number | 5469-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Four-ply poster board is brilliantly colored on both sides. It is great for construction, art projects, mats, mounting, block printing, painting, markers, stenciling and posters.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Carton |
Pacon Railroad Board – Art Project, Mat, Painting, Marker, Poster, Stenciling, Block Printing, Mounting – 22″Height x 28″Width x 1″Length – 25 / Carton – Brown
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Poster Board |
| Product Color | Brown |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 22" |
| Width | 28" |
| Brand Name | Pacon |
| Length | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Railroad Board |
| Product Line | Railroad |
| Application/Usage | Mounting |
| Manufacturer Part Number | 5469-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Four-ply poster board is brilliantly colored on both sides. It is great for construction, art projects, mats, mounting, block printing, painting, markers, stenciling and posters.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Carton |
Pacon Railroad Board

Login to View Prices
Pacon Railroad Board – Project, Art, Mat, Mounting, Block Printing, Painting, Marker, Stenciling, Poster – 28″Height x 22″Width x 1″Length – 25 / Carton – Yellow
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Poster Board |
| Product Color | Yellow |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 28" |
| Width | 22" |
| Brand Name | Pacon |
| Length | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Railroad Board |
| Product Line | Railroad |
| Application/Usage | Poster |
| Manufacturer Part Number | 54721 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Railroad board is great for construction, art projects, mats, mounting, block printing, painting, markers, stenciling and posters. Board is brilliantly colored on both sides with a smooth uniform finish. Four-ply board is also recyclable.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Carton |
| Additional Information | <p>Rigid 17-pt. board has smooth uniform finish on front and back</p> |
Pacon Railroad Board

Login to View Prices
Pacon Railroad Board – Project, Art, Mat, Mounting, Block Printing, Painting, Marker, Stenciling, Poster – 28″Height x 22″Width x 1″Length – 25 / Carton – Orange
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Poster Board |
| Product Color | Orange |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 28" |
| Width | 22" |
| Brand Name | Pacon |
| Length | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Railroad Board |
| Product Line | Railroad |
| Application/Usage | Poster |
| Manufacturer Part Number | 54781 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Railroad board is great for construction, art projects, mats, mounting, block printing, painting, markers, stenciling and posters. Board is brilliantly colored on both sides with a smooth uniform finish. Four-ply board is also recyclable.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Carton |
| Additional Information | <p>Rigid 17-pt. Board</p> |
Pacon Railroad Board

Login to View Prices
Pacon Railroad Board – Art Project, Mat, Mounting, Block Printing, Painting, Marker, Stenciling, Poster – 28″Height x 22″Width – 100 / Carton – Assorted
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Poster Board |
| Product Color | Assorted |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 28" |
| Width | 22" |
| Brand Name | Pacon |
| Features | 4-ply |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Railroad Board |
| Product Line | Railroad |
| Application/Usage | Poster |
| Manufacturer Part Number | 5487 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Four-ply railroad board is brilliantly colored on both sides. It is great for construction, art projects, mats, mounting, block printing, painting, markers, stenciling and posters.</p> |
| Packaged Quantity | 100 / Carton |
Pacon Railroad Board

Login to View Prices
Pacon Railroad Board – Art, Mat, Painting, Marker, Poster, Stenciling, Mounting, Block Printing – 22″Height x 28″Width – 25 / Carton – Purple
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Poster Board |
| Product Color | Purple |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 22" |
| Width | 28" |
| Brand Name | Pacon |
| Features | 4-ply |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Railroad Board |
| Product Line | Railroad |
| Application/Usage | Block Printing |
| Manufacturer Part Number | 54481 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Four-ply railroad board is brilliantly colored on both sides. It is great for construction, art projects, mats, mounting, block printing, painting, markers, stenciling and posters.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Carton |
| Additional Information | <p>Recyclable</p> |
Pacon Railroad Board – Art, Mat, Mounting, Block Printing, Marker, Stenciling, Poster – 22″Height x 28″Width – 25 / Carton – Black
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Poster Board |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 22" |
| Width | 28" |
| Brand Name | Pacon |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Railroad Board |
| Product Line | Railroad |
| Application/Usage | Poster |
| Manufacturer Part Number | 5482-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Six-ply railroad board is great for construction, art projects, mats, mounting, block printing, painting, markers, stenciling and posters. It is brilliantly colored on both sides with a smooth uniform finish.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Carton |
Pacon Railroad Board – Art, Mat, Mounting, Block Printing, Marker, Stenciling, Poster – 22″Height x 28″Width – 25 / Carton – White
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Poster Board |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 22" |
| Width | 28" |
| Brand Name | Pacon |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Railroad Board |
| Product Line | Railroad |
| Application/Usage | Poster |
| Manufacturer Part Number | 5461-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>White, six-ply railroad board is great for construction, art projects, mats, mounting, block printing, painting, markers, stenciling and posters. It is brilliantly colored on both sides with a smooth uniform finish.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Carton |
Pacon Railroad Board – Art, Mat, Mounting, Block Printing, Stenciling, Poster – 22″Width x 28″Length – 25 / Carton – Assorted
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Poster Board |
| Product Color | Assorted |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Width | 22" |
| Brand Name | Pacon |
| Features | 4-ply |
| Length | 28" |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Railroad Board |
| Product Line | Railroad |
| Application/Usage | Poster |
| Manufacturer Part Number | 54871 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Four-ply railroad board is brilliantly colored on both sides. It is great for construction, art projects, mats, mounting, block printing, painting, markers, stenciling and posters.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Carton |
| Package Contents | <ul> <li>2 x Dark Blue Rail Board</li> <li>2 x Holiday Green Rail Board</li> <li>2 x Purple Rail Board</li> <li>2 x Brown Rail Board</li> <li>2 x Magenta Rail Board</li> <li>2 x Lemon Yellow Rail Board</li> <li>2 x Red Rail Board</li> <li>2 x Orange Rail Board</li> <li>2 x Black Rail Board</li> <li>2 x Light Blue Rail Board</li> </ul> |
Pacon Railroad Board – Mounting, Art Project, Marker, Project, Poster, Painting, Mat, Stenciling – 22″Height x 28″Width – 25 / Carton – Dark Blue
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Poster Board |
| Product Color | Dark Blue |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1955-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 22" |
| Width | 28" |
| Brand Name | Pacon |
| Features | 6-ply |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Railroad Board |
| Product Line | Railroad |
| Application/Usage | Stenciling |
| Manufacturer Part Number | 54621 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Railroad board features a smooth, uniform finish that works well with both wet and dry media to provide a truly versatile worksurface for your next project. Brilliantly colored on both sides, this durable board adds a colorful way to make embellish your ideas. 22" x 28" size is large enough to be cut or scored for even more ways to express your creativity. Railroad board is perfect for construction, art projects, mats, mounting, painting, markers, stenciling and posters.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Carton |













