Pacon Primary Journal Composition Book – 100 Sheets – 0.50″ Ruled – 4.50″ Picture Story Space – 7 1/2″ x 9 3/4″ – White Paper – Yellow Cover – 1 Each
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 7 1/2" x 9 3/4" |
| Cover Color | Yellow |
| Sheet Color | White |
| Number Of Sheets | 100 |
| Front Lines Space | 0.50" |
| Picture Story Space | 4.50" |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacon |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Primary Journal Composition Book |
| Manufacturer Part Number | 2426 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Composition book helps track students' handwriting progress with fully, 1/2" (short) ruled sheets. Colorful distinctive covers make it easy to find the grade level and ruling you are looking for. Inside front cover is printed with the alphabet. Rulings conform to D'Nealian (1, 2 and 3) and Zaner Bloser (2) handwriting styles. Sheets include a 4-1/2" picture story space at the top to engage children's creativity and enthusiasm. The dotted midline and the skip space are 1/4". Composition book contains 100 sheets or 200 pages.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Pacon Primary Journal Composition Book – 100 Sheets – 0.50″ Ruled – 4.50″ Picture Story Space – 7 1/2″ x 9 3/4″ – White Paper – Yellow Cover – 1 Each
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 7 1/2" x 9 3/4" |
| Cover Color | Yellow |
| Sheet Color | White |
| Number Of Sheets | 100 |
| Front Lines Space | 0.50" |
| Picture Story Space | 4.50" |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacon |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Primary Journal Composition Book |
| Manufacturer Part Number | 2426 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Composition book helps track students' handwriting progress with fully, 1/2" (short) ruled sheets. Colorful distinctive covers make it easy to find the grade level and ruling you are looking for. Inside front cover is printed with the alphabet. Rulings conform to D'Nealian (1, 2 and 3) and Zaner Bloser (2) handwriting styles. Sheets include a 4-1/2" picture story space at the top to engage children's creativity and enthusiasm. The dotted midline and the skip space are 1/4". Composition book contains 100 sheets or 200 pages.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |











