Pacon Composition Paper – Government – Letter

Roll over image to zoom in
Login to View Prices
Pacon Composition Paper – Government – Letter – 500 Sheets – Ruled Red Margin – 16 lb Basis Weight – Government-Letter – 8 1/2″ x 11″ – White Paper – 500 / Ream
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Handwriting Sheet |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Sheet Standard | Government-Letter |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 16 lb |
| Number Of Sheets | 500 |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Ruled |
| Margin Left Space | 0.38" |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacon |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Composition Paper – Government – Letter |
| Manufacturer Part Number | 2431 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Quality writing paper is excellent for themes and penmanship. Clear, smooth white bond is ruled on both sides for a wide variety of uses. Recyclable composition paper is not hole-punched. Both sides are printed with a 3/8" ruling and red margin.</p> |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |




