Pacon Composition Book – 24 Sheets – 48 Pages – 9.8″ x 7.5″ – Blue Marble Cover – Durable Cover, Soft Cover – 1 Each
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Grade | 2 |
| Number Of Pages | 48 |
| Cover Color | Blue Marble |
| Number Of Sheets | 24 |
| Country Of Origin | India |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 9.8" |
| Depth | 7.5" |
| Brand Name | Pacon |
| Features | Soft Cover |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Composition Book |
| Manufacturer Part Number | PMMK37138 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Composition book meets your children's writing needs with large-rule spacing for more room to write. Grade two ruling with 3/4" midline and 3/4" skip line provides enough space for your child to write without being constrained with closer lines. Durable, soft cover outlasts tough conditions for the entire school year. Book is great for note-taking and journaling. It includes 24 sheets (48 pages) for front and back writing.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Pacon Composition Book – 24 Sheets – 48 Pages – 9.8″ x 7.5″ – Red Marble Cover – Durable Cover, Soft Cover – 1 Each
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Grade | 3 |
| Number Of Pages | 48 |
| Cover Color | Red Marble |
| Number Of Sheets | 24 |
| Country Of Origin | India |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 9.8" |
| Depth | 7.5" |
| Brand Name | Pacon |
| Features | Soft Cover |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Composition Book |
| Manufacturer Part Number | PMMK37139 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Composition book meets your children's writing needs with large-rule spacing for more room to write. Grade three ruling with 3/16" midline and 3/8" skip space helps your child learn how to write in smaller lines. Durable, soft cover outlasts tough conditions for the entire school year. Book is great for note-taking and journaling. It includes 24 sheets (48 pages) for front and back writing.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Pacon Composition Book – 100 Sheets – 200 Pages – Spiral Bound – Short Way Ruled – 0.50″ Ruled – 7 1/2″ x 9 3/4″ – Blue Cover – 1 Each
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 7 1/2" x 9 3/4" |
| Number Of Pages | 200 |
| Cover Color | Blue |
| Number Of Sheets | 100 |
| Front Lines Space | 0.50" |
| Front Ruling Type | Short Way Ruled |
| Country Of Origin | India |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacon |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Composition Book |
| Manufacturer Part Number | 2429 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Composition book helps track students' handwriting progress with fully, 1/2" (short) ruled sheets. Colorful, distinctive spiral-bound cover makes it easy to find the grade level and ruling you are looking for. Spiral binding allows the book to lie flat when open for writing so it's perfect for note-taking. Inside front cover is printed with the alphabet. Rulings conform to D'Nealian (1, 2 and 3) and Zaner Bloser (2) handwriting styles. The dotted midline and the skip space are 1/4". Composition book contains 100 sheets or 200 pages.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Pacon Composition Book – 100 Sheets – 200 Pages – Spiral Bound – Short Way Ruled – 0.63″ Ruled – 4.50″ Picture Story Space – 7 1/2″ x 9 3/4″ – Red Cover – Recycled – 1 Each
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 7 1/2" x 9 3/4" |
| Number Of Pages | 200 |
| Cover Color | Red |
| Number Of Sheets | 100 |
| Front Lines Space | 0.63" |
| Front Ruling Type | Short Way Ruled |
| Picture Story Space | 4.50" |
| Country Of Origin | India |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacon |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Composition Book |
| Manufacturer Part Number | 2432 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Composition book helps track students' handwriting progress with fully, 5/8" (short way) ruled sheets. Colorful, distinctive spiral-bound cover makes it easy to find the grade level and ruling you are looking for. Spiral binding allows the book to lie flat when open for writing so it's perfect for note-taking. Inside front cover is printed with the alphabet. Rulings conform to D'Nealian (K) and Zaner Bloser (1) handwriting styles. The distance between the dotted midline and the baseline and the distance in the skip space are 1/4". Composition book contains 100 sheets or 200 pages.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Pacon Composition Book – 100 Sheets – 200 Pages – Spiral Bound – Short Way Ruled – 0.63″ Ruled – 4.50″ Picture Story Space – 7 1/2″ x 9 3/4″ – Green Cover – Recycled – 1 Each
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 7 1/2" x 9 3/4" |
| Number Of Pages | 200 |
| Cover Color | Green |
| Number Of Sheets | 100 |
| Front Lines Space | 0.63" |
| Front Ruling Type | Short Way Ruled |
| Picture Story Space | 4.50" |
| Country Of Origin | India |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacon |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Composition Book |
| Manufacturer Part Number | 2434 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Composition book helps track students' handwriting progress with fully, 5/8" (short way) ruled sheets. Colorful, distinctive spiral-bound cover makes it easy to find the grade level and ruling you are looking for. Spiral binding allows the book to lie flat when open for writing so it's perfect for note-taking. Inside front cover is printed with the alphabet. Rulings conform to D'Nealian (K) and Zaner Bloser (1) handwriting styles. Sheets include a 4-1/2" picture story space at the top to engage children's creativity and enthusiasm. The distance between the dotted midline and the baseline and the distance in the skip space are 1/4". Composition book contains 100 sheets or 200 pages.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Pacon Composition Book – 60 Sheets – Wide Ruled – 0.38″ Ruled – 7 1/2″ x 9 3/4″ – Black Marble Cover – 72 / Carton
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Sheet Size | 7 1/2" x 9 3/4" |
| Cover Color | Black |
| Number Of Sheets | 60 |
| Front Lines Space | 0.38" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Cover Design | Marble |
| Country Of Origin | India |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Pacon |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Composition Book |
| Manufacturer Part Number | MMK37118 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Composition book features wide-ruled pages to provide more space for students to legibly write notes, keep journals and more. Sturdy hardcover keeps your important information safely protected from rips and tears. Convenient space on the front cover offers a location to write your name for quick reference. Durable binding keeps each page permanently bound to prevent them from being removed.</p> |
| Packaged Quantity | 72 / Carton |
Pacon Composition Book – 24 Sheets – 48 Pages – 9.8″ x 7.5″ – Green Marble Cover – Durable Cover, Soft Cover, Recyclable – 1 Each
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Grade | 1 |
| Number Of Pages | 48 |
| Cover Color | Green Marble |
| Number Of Sheets | 24 |
| Country Of Origin | India |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 9.8" |
| Depth | 7.5" |
| Brand Name | Pacon |
| Features | Recyclable |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Composition Book |
| Manufacturer Part Number | PMMK37137 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Composition book meets your children's writing needs with large-rule spacing for more room to write. Grade one ruling with 1/2" midline and 1/2" skip space provides enough space for your child to write without being constrained with closer lines. Durable, soft cover outlasts tough conditions for the entire school year. Book is great for note-taking and journaling. It includes 24 sheets (48 pages) for front and back writing.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |























