Optimum Alkaline AA Batteries, 12/Pack
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
DUROPT1500B12PR
Categories: Batteries & Electrical Supplies, Technology
Optimum AA/AAA batteries, Duracell’s #1 best performing alkaline batteries, are formulated with 4X the patented POWER BOOST™ Ingredients vs Coppertop AA and AAA. Compatible with any AA and AAA battery-operated device, these batteries are packaged in a pack with a reclosable storage tray for a more organized way to store your batteries. Duracell guarantees these batteries against defects in material and workmanship. From storm prep to holiday needs, Duracell is the #1 trusted battery brand for the moments that matter most.
Additional information
| Weight | 0.6600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.25 × 6.00 × 0.70 in |
| Voltage | 1.5 V |
| Material(s) | Alkaline Manganese Dioxide |
| Battery Type | Alkaline |
| For Use With | Everyday Electronic Devices |
| Global Product Type | Alkaline Batteries |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Battery Size | AA |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 041333032580 |
| MPN | OPT1500B12PRT |
| Brand | Duracell® |
Be the first to review “Optimum Alkaline AA Batteries, 12/Pack” Cancel reply















Reviews
There are no reviews yet.