Open-Side Booklet Envelope, #15, Hub Flap, Gummed Closure, 10 x 15, Manila, 100/Box
Login to View Prices
101 in stock
SKU:
QUA54416
Categories: Envelopes & Mail Supplies, Office
Embellish Quality Park Open Side Side Seam Booklet Envelopes with logos, labels and more. The crisp, white wove paper is available for printing to coordinate with the contents inside, whether that be a promotional booklet or shopping catalog. A classic, solid gum adhesive seals the envelopes closed and keeps everything secure until it lands in the recipient’s mailbox.
Additional information
| Weight | 7.0300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.80 × 10.40 × 4.00 in |
| Global Product Type | Catalog Envelopes |
| Seam Type | Center |
| Color Family | Manila |
| Envelopes/Mailers Exterior | 10 x 15 |
| Security Tinted | No |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Trade Size | #15 |
| Basis Weight | 32 lb Bond |
| Flap Type | Hub |
| Color(s) | Manila |
| Envelopes/Mailers Closure | Gummed |
| Exterior Material(s) | Paper Stock |
| Footnote 1 | Bond basis weight is measured in pounds per 500 uncut 17" x 22" sheets of paper |
| Opening | Open Side |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 085227544162 |
| MPN | QUA54416 |
| Brand | Quality Park™ |
Be the first to review “Open-Side Booklet Envelope, #15, Hub Flap, Gummed Closure, 10 x 15, Manila, 100/Box” Cancel reply









Reviews
There are no reviews yet.