OmniClean is the only industrial mop and bucket system clinically proven to leave floors 13x cleaner than traditional methods. Unger’s SmartColor™ cleaning technology helps keep cross contamination risks to a minimum by separating tools with a color-coded system into their correct areas of use or cleaning task, reducing bacteria and cross-contamination between high and low-risk areas. The microfiber pads are proven to reduce surface debris and lower bacteria levels by 96% prior to disinfection.
Additional information
| Weight | 1.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.75 × 7.50 × 2.00 in |
| Mop Head Type | Microfiber |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Mop Head Style | Microfiber |
| Global Product Type | Wet Mop Head Pads |
| Washable | Yes |
| Ship Class Code | B |
| Mop Head Color | Gray |
| Application | Floor Cleaning |
| For Use With | OmniClean Mop |
| Mop Head Size | 16" |
| Mop Head Material | Microfiber |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 761475658768 |
| MPN | UNGCLMFP |
| Brand | Unger® |













Reviews
There are no reviews yet.