Arsenal 5970 Swiveling Hook Nylon Hoist Bucket, 100 lb, Black
Login to View Prices
Durable 840D nylon main material bucket with storm drains. Webbing handle for strength and durability with nickel-plated swiveling hook.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 2.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.00 × 14.00 × 4.00 in |
| Material(s) | Nylon |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Mop Head Size Range | Hoisting |
| For Use With | Hand Tools |
| Global Product Type | Hoist Buckets |
| Capacity Range (Volume) [Ma | 100 lb |
| Width | 12.5" |
| Color(s) | Black |
| Diameter | 12.5" |
| Depth | 12.5" |
| Height | 15" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476149705 |
| MPN | 14970 |
| Brand | ergodyne® |











Reviews
There are no reviews yet.