At Deflecto, we take pride in our high manufacturing standards and attention to detail in our chair mats, keeping your floors protected against wear and tear. Now, with OceanMat, the first chair mat product line made entirely from recycled ocean bound plastic, we can also help reduce waste by recycling ocean bound plastic pollution. This lightweight chair mat functions best on low-pile and commercial carpets up to 0.25″ thick.
Additional information
| Weight | 10.5990 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 53.50 × 0.57 × 45.50 in |
| Material(s) | PET |
| Lip Size (W x L) | 25" x 12" |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Shape | Rectangular |
| Width | 45" |
| Mat Style | Lipped |
| Post-Consumer Recycled Cont | 100% |
| Backing Type | Studded |
| Global Product Type | Chair Mats |
| Mat Type | Chair Mat |
| Disclaimer Statement | Made from 100% ocean bound plastic, these recycled mats may have a slight tint. |
| Backing Material | PET |
| Mat Surface | Low Pile |
| Thickness | 0.22" |
| Application | Carpeted Floors |
| Total Recycled Content Perc | 100% |
| Length | 53" |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| UPC | 079916030456 |
| MPN | CM1K232OCB |
| Brand | deflecto® |















Reviews
There are no reviews yet.