Floor+Mate, For Hard Floor to Medium Pile Carpet up to 0.75″, 36 x 48, Clear
Login to View Prices
ES Robbins® Floor+Mate® All-Purpose chair mats are ideal for hard floor surfaces and medium pile carpet (up to 0.75″ including padding). Enjoy a smooth rolling surface that enhances your ergonomic comfort while protecting your floors from scuffs, scrapes and chair caster wear. Floor+Mate® chair mats have a vinyl grip backing and no sharp spikes!
Additional information
| Weight | 14.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48.00 × 36.00 × 0.13 in |
| Mat Surface | Textured |
| Application | Hard Floors to Medium Pile Carpets up to 0.75" thick (including padding) |
| Backing Type | Vinyl Grip |
| Compliance Standards | GREENGUARD Gold Certified |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Shape | Rectangular |
| Length | 48" |
| Material(s) | Vinyl |
| Width | 36" |
| Backing Material | Vinyl |
| Global Product Type | Chair Mats |
| Mat Type | Chair Mat |
| Mat Style | Rectangular |
| Thickness | 0.13" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 012544028822 |
| MPN | 121441 |
| Brand | ES Robbins® |















Reviews
There are no reviews yet.