NoTree Paper Hot Cups, 4 oz, Natural, 1,000/Carton
Login to View Prices
Out of stock
Made from rapidly renewable, unbleached sugarcane paper. No trees are used to make NoTree cups. Bio-lining made from plants creates a moisture barrier. Disposable, freezer safe, and contain no wax or plastic lining. Suitable for liquids up to 220°F. Great for warm beverages like coffee, tea, and hot cocoa. 100% compostable in two to four months in a commercial composting facility. Not microwavable.
Additional information
| Weight | 10.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.80 × 10.40 × 14.30 in |
| Compliance Standards | USDA Certified Biobased 100% |
| Product Compostability Cert | Compost Manufacturing Alliance (CMA) Approved |
| Product Compostability Loca | Commercial Facility |
| Material Type | Sugarcane |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Interior Volume Capacity | 4 oz |
| Green Information | Made from unbleached bamboo paper, an annually renewable resource. No trees are used to make NoTree containers. Bio-lining made from plants. |
| Material(s) | Unbleached Sugarcane Paper |
| Product Compostability Indi | Y |
| Color(s) | Natural |
| Color Family | Beige |
| Cup Type | Hot Cup |
| Global Product Type | Hot Drink Cups |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 10814669016695 |
| MPN | CUSU4 |
| Brand | World Centric® |


















Reviews
There are no reviews yet.