Non-Scratch Multi-Purpose Scrub Sponge, 4.4 x 2.6, 0.8″ Thick, Blue, 3/Pack
Login to View Prices
3597 in stock
SKU:
MMMMP38D
Categories: Cleaning Tools, Janitorial & Sanitation
The Scotch-Brite® Non-Scratch Scrub Sponge means no worries and no scratches. It wipes away messes from non-stick cookware, countertops or any other surface with a finish you don’t want to scratch. And, its wavy shape is comfortable to hold.
Additional information
| Weight | 0.1560 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.50 × 7.00 × 3.75 in |
| Material(s) | Laminate |
| Width | 4.4" |
| Thickness | 0.8" |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Height | 2.6" |
| Sponges Duty Rating | Medium/Heavy |
| Shape | Wave |
| Sponge Type | Scrub Pad |
| Global Product Type | Scrub Sponges |
| Ship Class Code | B |
| Color(s) | Blue |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 021200598463 |
| MPN | MP-3-8-D |
| Brand | Scotch-Brite® |
Be the first to review “Non-Scratch Multi-Purpose Scrub Sponge, 4.4 x 2.6, 0.8″ Thick, Blue, 3/Pack” Cancel reply

















Reviews
There are no reviews yet.