Non-Magnetic Whiteboard with Aluminum Frame, 48″ x 35.81″, White Surface, Satin Aluminum Frame
Login to View Prices
100 in stock
SKU:
GHEM2341
Categories: Boards & Board Accessories, SCHOOL SUPPLIES
Sturdy and practical, Ghent Non-Magnetic Whiteboards provide years of reliable performance at an affordable price point. Hardboard-backed laminate surface delivers excellent writing and erasing qualities. Strong, lightweight aluminum frame features an accessories tray with protective end caps for added convenience.Package Includes: (1) Accessories TrayNote: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 8.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48.00 × 0.25 × 35.81 in |
| Global Product Type | Dry Erase Boards – Wall-Mount |
| Supports Custom Surface For | No |
| Preformatted Board Surface | No |
| Board Surface Type(s) | Dry Erase |
| Flipchart Mounting System | No |
| Surface Color | White |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Board Height | 35.81" |
| Package Includes | (1) Accessories Tray |
| Board Depth | 0.25" |
| Footnote 1 | Surface Backing Details: 0.13" Thick Hardboard |
| Ship Class Code | V |
| Frame Color/Finish | Satin |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Frame Material | Aluminum |
| Magnetic Board Surface | No |
| Surface Material | Melamine |
| Board Width | 48" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 014935001032 |
| MPN | M2341 |
| Brand | Ghent |
Be the first to review “Non-Magnetic Whiteboard with Aluminum Frame, 48″ x 35.81″, White Surface, Satin Aluminum Frame” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.