Newspring VERSAtainer Microwavable Containers, Rectangular, 58 oz, 8.5 x 11.5 x 2.5, Black/Clear, Plastic, 150/Carton
Login to View Prices
2 in stock
SKU:
PCTNC989B
Categories: Food Service, Food Trays, Containers & Lids
Versatile, economically priced containers accommodate both hot and cold foods. Tight-fitting, leak-resistant lid seals in heat and preserves your menu items’ flavors. Compact nest-style stacking minimizes their storage footprint. Microwavable, dishwasher-safe and reusable.
Additional information
| Weight | 34.5500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.19 × 12.00 × 19.00 in |
| Microwave Safe | Yes |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Height | 2.5" |
| Interior Volume Capacity | 58 oz |
| Food Container Type | Base/Lid Combo |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Material Type | Plastic |
| Material(s) | Polypropylene |
| Special Features | Rectangular |
| Color(s) | Black/Clear |
| Width | 8.5" |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Number of Compartments | 1 |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Vented (Yes/No) | No |
| Depth | 11.5" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 696599098919 |
| MPN | NC989B |
| Brand | Pactiv Evergreen |
Be the first to review “Newspring VERSAtainer Microwavable Containers, Rectangular, 58 oz, 8.5 x 11.5 x 2.5, Black/Clear, Plastic, 150/Carton” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.