Natural Cork Bulletin Board with Wood Frame, 36″ x 24″, Tan Surface, Oak Finished Wood Frame
Login to View Prices
100 in stock
Ideal for high-traffic environments, self-healing, natural cork surface supports the use of staples, tacks and pins, closing around the chosen fastener to keep it in place; and once the fastener is removed, all holes simply disappear, even after repeatedly tacking to the same spot. The cork surface is also laminated to a sealed fiberboard backing to ensure your fasteners never damage your wall, and the peel-proof surface and backing are then securely enclosed within an attractive, handcrafted, premium wood frame. Subjected to the most rigorous quality standards, Ghent’s handmade natural cork boards are a reliable, high-quality choice, making them ideal for offices, classrooms, breakrooms and communication centers. All bulletin boards are shipped in worry-free packaging, designed specifically for shipping bulletin boards damage-free.Package Includes: Mounting HardwareNote: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 6.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.00 × 0.75 × 24.00 in |
| Supports Custom Surface For | No |
| Preformatted Board Surface | No |
| Flipchart Mounting System | No |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Board Depth | 0.75" |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Magnetic Board Surface | No |
| Board Height | 24" |
| Board Width | 36" |
| Frame Color/Finish | Oak Finished |
| Mounting Details | Wall-Mount Kit (Included) |
| Surface Material | Cork |
| Surface Color | Tan |
| Frame Material | Wood |
| Package Includes | Mounting Hardware |
| Global Product Type | Bulletin Boards – Wall-Mount |
| Board Surface Type(s) | Bulletin |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 014935064020 |
| MPN | 14231 |
| Brand | Ghent |














Reviews
There are no reviews yet.