HON Motivate Chair – Plastic Seat – Plastic Back – Chrome Steel, Reinforced Resin Frame – Plastic – 4 / Carton
Additional information
| Weight | 39.4400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.06 × 25.81 × 39.88 in |
| Seat Surface Material | Plastic |
| Seat Color | Regatta |
| Back Surface Material Famil | Plastic |
| Base/Frame Color | Chrome |
| Back Surface Material | Plastic |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 5% |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Compliance Standards | SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Caster/Glide Details | Glides |
| Global Product Type | Multipurpose Nesting & Stacking Chairs |
| Overall Width Maximum | 21" |
| Back Color | Regatta |
| Post-Consumer Recycled Cont | 18% |
| Stacking Density | Up to 12 |
| Total Recycled Content Perc | 23% |
| Overall Depth Maximum | 23" |
| Seat Depth Maximum | 17.75" |
| Back Width Maximum | 17.25" |
| Overall Height Maximum | 32.25" |
| Seat Width Maximum | 18.25" |
| Seat Surface Material Famil | Plastic |
| Color Family | Blue |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Asynchronous Control | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Pneumatic Seat Height Adjus | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Posture Lock | No |
| Knee Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Recommended Application Are | Guest/Reception & Lounge |
| Arms Included | No |
| Back Height Maximum | 18" |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Seat Height Maximum | 17.75" |
| UPC | 881728710354 |
| MPN | HMS1.N.RE.Y |
| Brand | HON® |
| product-type | Chair |
| seat-material | Plastic |
| chair-seat-type | Stacking Chair |
| back-material | Plastic |
| armrest | No |
| product-material | Plastic |
| frame-material | Reinforced Resin |
| frame-color | Chrome |
| maximum-load-capacity | 300 lb |
| brand-name | HON |
| features | Comfortable |
| manufacturer | The HON Company |
| product-name | Motivate Chair |
| product-line | Motivate |
| manufacturer-part-number | HONMS101RE |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Part of the Motivate seating collection by HON, these sled-base stacking chairs can transform any space into a dynamic environment. The Motivate collection includes tables and seating that work together seamlessly to provide a comprehensive solution perfectly suited for any collaborative environment. The way people work is constantly evolving, and Motivate provides the comfort, flexibility, technology and quality they need to get things done. Sculpted for incredible comfort, the high-density plastic shell back and seat of these mobile stack chairs are contoured to conform to your body and move with your body to reduce pressure points. Weight capacity is 300 lb. One-piece propylene can be easily wiped down. Shell color is Regatta, and frame color is silver. Chairs with no arms stack up to 12 high on the floor to maximize your space or 40 high on specially designed cart (sold separately). Efficient footprint and versatile design deliver comfort and adaptability.</p> |
| packaged-quantity | 4 / Carton |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.