Mold and Mildew Stain Remover, 32 oz Spray Bottle, 6/Carton
Login to View Prices
Quickly removes tough surface mold and mildew stains on a wide variety of surfaces using a bleach-free formula. The foam sprayer prevents splash-back and spores from spreading in the air. Certified EPA’s Safer Choice for safer chemistry. Perfect for use on painted walls, ceramic tiles, hardwood floors and baseboards, fabrics, glass, metals, concrete, siding, and countertops.
Additional information
| Weight | 15.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.50 × 9.50 × 9.25 in |
| Dirt Types | Mildew |
| Applicable Material | Wood Grout |
| Chemical Compound | Potassium Bicarbonate |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability In | Y |
| Application | All-Purpose |
| Compliance Standards | LEED Applicable |
| Product Packaging | Spray Bottle |
| Volume Capacity | 32 oz |
| Ship Class Code | B |
| Global Product Type | Tub/Tile/Shower/Grout Cleaners |
| Physical Form | Liquid |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 782910101380 |
| MPN | FM-MMSR32-6PRO |
| Brand | CLR PRO® |














Reviews
There are no reviews yet.