Modern Teacher Series Pedestal Desk, 60″ x 24″ x 28.5″, Artic Silver/Weathered Charcoal
Login to View Prices
2 in stock
SKU:
HID24227
Categories: Faculty & Office Furniture, SCHOOL SUPPLIES
Ideal for educational offices and classrooms. The T-leg creates a modern design while also making the desk easy to re-arrange. Pedestals contain hidden casters (locking) for ease of mobility. The worksurface has a T-mold edge which helps promote safety. The laminate makes it easy to clean and disinfect. Three-drawer box/box/file with full width pulls.
Additional information
| Weight | 193.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 70.00 × 40.00 × 28.00 in |
| Edge Detail Profile | T-Mold |
| Overall Height (Max) | 28.75" |
| Compliance Standards | GREENGUARD Gold Certified |
| Color Family | Silver |
| Ship Class Code | F |
| Worksurface Width | 60" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Global Product Type | Teacher & Instructor Desks |
| Worksurface Depth | 24" |
| Overall Depth (Max) | 24" |
| Pedestal Types | Full Height |
| Caster/Glide/Wheel | Pedestal: Hidden |
| Drawer Type | Box/Box/File |
| Worksurface/Base Color | Artic Silver/Weathered Charcoal |
| Series Name | Hirsch Industries® Modern Teacher Series |
| Overall Width (Max) | 60" |
| Worksurface Material | Laminate |
| Pedestal Count | 1 |
| Number of Drawers | 3 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Base Material | Steel |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 029404242274 |
| MPN | 24227 |
| Brand | Hirsh Industries® |
Be the first to review “Modern Teacher Series Pedestal Desk, 60″ x 24″ x 28.5″, Artic Silver/Weathered Charcoal” Cancel reply









Reviews
There are no reviews yet.