Add to a Mod base to create a fully functioning table or desk. Durable laminate resists scratches, spills, and stains. Choose between modern or traditional laminate finish options.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 89.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 74.00 × 27.00 × 4.00 in |
| Overall Width | 72" |
| Edge Detail Profile | Square Edge |
| Global Product Type | Communal-Work & Training Table Tops |
| Top Material | Laminate |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | Mahogany |
| Top Thickness | 1" |
| For Use With | HON® Mod Legs and Bases |
| Height (Max) | 1" |
| Top Color | Traditional Mahogany |
| Disclaimer Statement | Top and Base sold and shipped separatelyORDER BOTH. |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Overall Depth | 24" |
| Top Shape | Rectangular |
| Ship Class Code | S |
| Special Features | 72" Top |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 194966897627 |
| MPN | HLPLRW7224.LTM1 |
| Brand | HON® |
Be the first to review “Mod Worksurface, Rectangular, 72w x 24d, Traditional Mahogany” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.