This non-handed bridge can be combined with a Mod desk shell and a credenza shell to create a U-workstation. The durable laminate surface is available in a variety of attractive finish options, which allows you to match other Mod elements. Storage pedestals must be ordered separately.
Additional information
| Weight | 46.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 58.75 × 31.56 × 3.88 in |
| Edge Detail Profile | Square Edge |
| Top Material | Laminate |
| Ship Class Code | F |
| Series Name | HON® Mod Series |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Overall Width | 42" |
| Top Thickness | 1" |
| For Use With | To create a "U" workstation, you must order all three: the desk shell, the bridge and the credenza. |
| Base Material | Laminate |
| Overall Depth | 24" |
| Overall Height | 29" |
| Color Family | Walnut |
| Color(s) | Sepia Walnut |
| Global Product Type | Bridges |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSMI/BIFMA Standards |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 194966881657 |
| MPN | HLPLB4224.LSE1 |
| Brand | HON® |













Reviews
There are no reviews yet.