Dual Monitor Gas-Spring Mounting Arm, For 13″ to 32″ Monitors, 360 Degree Rotation, +/-45 Degree Tilt, Black, Supports 20 lb
Login to View Prices
Clear up your worksurface, raise up your monitors to a comfortable height and turn your workspace into an ergonomic, more efficient environment with MOUNT-IT! Dual Monitor Gas-Spring Mounting Arms. Full motion arms swivel, tilt, rotate and move up and down, and their gas spring mechanisms with adjustable counterbalances ensure fluid and easy adjustments as you work. Their broad height-adjustability range accommodates most sit-stand applications, too. To suit your workflow needs, both arms also support horizontal-landscape and vertical-portrait orientations. For extra convenience, cable-management sleeves along the heavy-duty arms help you keep your workstation looking neat and tidy, and the durable base allows for either grommet or C-clamp installation. Grommet configuration accommodates worksurfaces up to 3.15″. C-clamp configuration accommodates worksurfaces up to 3.35″ thick.
Additional information
| Weight | 16.0400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.90 × 13.20 × 6.40 in |
| Ship Class Code | J |
| Weight (Fully Assembled) | 17 lb |
| Footnote 1 | C-Clamp Range: 0.39" to 3.35" |
| Footnote 2 | Grommet Range: 0.39" to 3.15" |
| Monitor Diagonal (Max) | 13" to 32" |
| VESA Mount Standard | VESA FDMI MIS-D (75 x 75 mm, 100 x 100 mm) |
| Weight Capacity | 20 lb (per arm) |
| Maximum Tilt (Degrees) | +/-45° |
| Arm Length (Max) | 24" |
| Maximum Rotation (Degrees) | 360° |
| Width (Max) | 10.04" |
| Depth (Min) | 11.42" |
| Workstation Type | Traditional Desk/Table |
| Width (Min) | 5" |
| Height (Max) | 13" |
| Monitors Accommodated | 2 |
| Depth (Max) | 23.82" |
| Height (Min) | 6.69" |
| Global Product Type | Desktop Monitor Mounts |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Black |
| Material(s) | Steel |
| Color Family | Black |
| OEM/Compatible | Compatible |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 713012040024 |
| MPN | MI-1772-BLACK |
| Brand | MOUNT-IT! |















Reviews
There are no reviews yet.