Mini Size Durable View Binder with Round Rings, 3 Rings, 1″ Capacity, 8.5 x 5.5, Black
Login to View Prices
If you want on-the-go organization, try this Mini Durable View Binder for your smaller pages. Durable construction is ideal for frequent referencing. Organize and secure papers within two interior pockets. Try customizing a title page for the binder cover using free software and templates at Avery® Design & Print Online for professional looking results every time.
Additional information
| Weight | 0.4950 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.25 × 7.25 × 1.50 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Material(s) | Polypropylene |
| Post-Consumer Recycled Cont | 47% |
| Back Cover Insert Size | 6.13 x 11.25 |
| Spine Insert Size | 1.13 x 8.88 |
| Front Cover Insert Size | 6.38 x 8.88 |
| Binder Sheet Size | 8.5 x 5.5 |
| Binder Sheet Capacity | 175 |
| Total Recycled Content Perc | 47% |
| Color Family | Black |
| Ring Style | Round-Ring |
| Binder Size Capacity | 1" |
| Insert Description | Back |
| Binder Style | View |
| Inside Pocket Description | One Back |
| Ring Mounting | Back |
| Binder Type | Ring |
| Global Product Type | Ring Binders |
| Number of Rings | 3 |
| Binder Color(s) | Black |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| UPC | 077711171671 |
| MPN | 17167 |
| Brand | Avery® |
















Reviews
There are no reviews yet.