Core Smart Notebook, College Rule, Infinity Black Cover, (18) 8.8 x 6 Sheets
Login to View Prices
Provides a classic pen and paper experience, yet is built for the digital age. Although it feels like a traditional notebook, the Rocketbook Core is endlessly reusable and connected to all of your favorite Cloud services. When you write using any pen from the Pilot® Frixion line, your writing sticks to Rocketbook Core pages like regular paper. But add a drop of water and the notebook erases like magic.Package Includes: (1) Microfiber Cloth; (1) Pilot® FriXion Pen
Additional information
| Weight | 0.5250 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.60 × 6.30 × 0.50 in |
| Sheet Perforation Details | Perforated (77292) |
| Package Includes | (1) Pilot® FriXion Pen |
| Sheet Ruling Size | 9/32" |
| Book-Binding Type | Spiral Coil |
| Global Product Type | Smart Notebooks |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Dated/Undated | Undated |
| Number of Pockets | 0 |
| Sheet Rule/Format Type | Medium/College Rule |
| Book-Binding Edge | Side |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Pocket-Sized Indicator | Y |
| Sheets per Book/Journal | 18 |
| Sheet Size (Bound-Side Firs | 8.8 x 6 |
| Book-Spine Length | 8.8" |
| Book Width | 6" |
| Sheet Color | White |
| Book-Binding Details | Coil-Lock: Flexible Cover |
| Cover Color | Infinity Black |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 850015045028 |
| MPN | EVR2-E-K-A |
| Brand | Rocketbook |














Reviews
There are no reviews yet.