Micromicr Remanufactured Micr Laser Toner Cartridge – Alternative for Hp Cf294a – Black – 1 Each
Login to View Prices
microMICR Remanufactured MICR Laser Toner Cartridge – Alternative for HP CF294A – Black – 1 Each – 1200 Pages
Additional information
| Brand | microMICR Corporation |
|---|---|
| Product Type | Toner Cartridge |
| Additional Warranty Informati | <p>Limited one year from date of purchase from MCM</p> |
| Product Condition | Remanufactured |
| Typical Print Yield | 1200 Pages |
| Compatible To OEM Part Number | CF294A |
| MICR | Yes |
| Compatible To OEM Brand | HP |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | microMICR |
| Compatibility | <b>HP LaserJet Pro Printers:</b><br /> <ul> <li>MFP M148dw </li> <li>MFP M148fdw </li> <li>M118dw </li> <li>M118de</li> </ul> |
| Manufacturer | microMICR Corporation |
| Product Name | Remanufactured HP CF294A MICR Toner Cartridge |
| Print Color | Black |
| Print Technology | Laser |
| Manufacturer Part Number | MICR-THN-94A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Toner cartridge with new MICR toner is designed for use with HP LaserJet Pro MFP M148dw, MFP M148fdw and M118dw. Cartridge contains magnetic image character-recognition ink for security purposes in printing checks. It uses special MICR toner developed and tested specifically for each model printer, retaining the original components and keeping the OEM factory seal intact. Cartridge yields approximately 1, 200 pages.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |













