microMICR MICR Toner Cartridge – Alternative for HP 42A
Login to View Prices
microMICR MICR Toner Cartridge – Alternative for HP 42A – Laser – 10000 Pages – Black – 1 Each
Additional information
| Weight | 7.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.00 × 13.00 × 8.00 in |
| Recycled | Attribute8Value |
| Assembly Required | Attribute9Value |
| Brand Name | Attribute10Value |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Attribute14Name | Black |
| Compatible to OEM Brand | HP |
| Attribute15Name | Laser |
| Attribute16Name | MICR-THN-42A |
| Attribute13Name | MICR Toner Cartridge – Alternative for HP 42A |
| Attribute3Name | Q5942A |
| Attribute11Name | <p><b>HP/Troy LaserJet Series Printers:</b></p> <ul> <li>4240</li> <li>4250</li> <li>4350</li> <li>4250dtn</li> <li>4250Dtnsi</li> <li>4250n</li> <li>4250tn</li> <li>4350dtn</li> <li>4350Dtnsi</li> <li>4350n</li> <li>4350tn</li> </ul> |
| Attribute2Name | 10000 Pages |
| Attribute1Name | Toner Cartridge |
| Country of Origin | Attribute7Value |
| Marketing Information | Attribute18Value |
| Yield Type | Standard |
| Attribute12Name | microMICR Corporation |
| Attribute17Name | |
| UPC | 814006000000 |
| MPN | MICR-THN-42A |
| Brand | microMICR Corporation |
Micromicr Micr Toner Cartridge – Alternative for Hp 42a

Login to View Prices
microMICR MICR Toner Cartridge – Alternative for HP 42A – Laser – 10000 Pages – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | microMICR Corporation |
|---|---|
| Product Type | Toner Cartridge |
| Typical Print Yield | 10000 Pages |
| Compatible To OEM Part Number | Q5942A |
| MICR | Yes |
| Compatible To OEM Brand | HP |
| Yield Type | Standard |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | microMICR |
| Compatibility | <p><b>HP/Troy LaserJet Series Printers:</b></p> <ul> <li>4240</li> <li>4250</li> <li>4350</li> <li>4250dtn</li> <li>4250Dtnsi</li> <li>4250n</li> <li>4250tn</li> <li>4350dtn</li> <li>4350Dtnsi</li> <li>4350n</li> <li>4350tn</li> </ul> |
| Manufacturer | microMICR Corporation |
| Product Name | MICR Toner Cartridge – Alternative for HP 42A |
| Print Color | Black |
| Print Technology | Laser |
| Manufacturer Part Number | MICR-THN-42A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>MICR toner cartridge is designed for use with HP LaserJet 4240, 4250 and 4350 series Intelligent Printers: 4240n, 4250, 4250n, 4250tn, 4250dtn, 4350n, 4350tn, 4350dtn and 4350dtnsl. Cartridge contains magnetic image character-recognition ink for security purposes in printing checks. Smart print cartridge is estimated to yield 10, 000 pages at 5 percent coverage.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |















Reviews
There are no reviews yet.