Micromicr Remanufactured – Alternative for Hp 05a Micr
Login to View Prices
microMICR Remanufactured – Alternative for HP 05A MICR – Laser – 2300 Pages – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | microMICR Corporation |
|---|---|
| Product Type | Toner Cartridge |
| Typical Print Yield | 2300 Pages |
| Compatible To OEM Part Number | CE505A |
| MICR | Yes |
| Compatible To OEM Brand | HP |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | microMICR |
| Compatibility | <b>Hewlett-Packard LaserJet Printers:</b> <ul> <li>P2030</li> <li>P2050</li> <li>P2035</li> <li>P2035n</li> <li>P2055d</li> <li>P2055dn</li> <li>P2055x</li> </ul> |
| Manufacturer | microMICR Corporation |
| Product Name | MICRTHN05A Toner Cartridges |
| Print Color | Black |
| Print Technology | Laser |
| Manufacturer Part Number | MICR-THN-05A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>MICR toner cartridge is designed for use with HP LaserJet P2030 and P2050 series Intelligent Printers: P2035, P2035n, P2055d, P2055dn and P2055x. Cartridge contains magnetic image character-recognition ink for security purposes in printing checks. Smart print cartridge is estimated to yield 2, 300 pages at 5 percent coverage.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |













