Manage Series Worksurface, 72″ x 23.5″ x 1″, Chestnut
Login to View Prices
A simplified set of elements that enable quick and easy reconfigurations and customizations that adapt to your needs and change. Two factory-installed steel beams reinforce the worksurface for strength and rigidity. Durable, high-performance particleboard body. Scratch-, spill- and stain-resistant laminate withstands heavy use. Grommets provide easy cord management and hide unsightly wires. With Manage, your office grows with you.
Additional information
| Weight | 57.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.66 × 77.13 × 3.82 in |
| Ship Class Code | F |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Overall Depth (Max) | 23.5" |
| Overall Height (Max) | 1" |
| Worksurface Material | Melamine |
| Edge Detail Profile | 2 mm Matching Edge Band |
| For Use With | HON® Manage® Series Desk Legs and Work Walls |
| Series Name | HON® Manage® Series |
| Worksurface/Base Color | Chestnut |
| CPU Holder/Platform Indicat | No |
| Pedestal Count | 0 |
| Keyboard/Mouse Platform Ind | No |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Worksurface Thickness | 1" |
| Overall Width (Max) | 72" |
| Global Product Type | Desk Tops |
| Color Family | Cherry |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 020459576512 |
| MPN | HMNG72WKS.C1.A1 |
| Brand | HON® |










Reviews
There are no reviews yet.