Voi Rectangular Worksurface, Two Grommets, 60″ x 24″, Silver
Login to View Prices
Abrasion- and stain-resistant laminate with a clean square edge. 1 1/8″ solid core high-performance particleboard resists warping. Convenient cord management.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 75.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.00 × 60.00 × 1.13 in |
| Color Family | Silver |
| Post-Consumer Recycled Cont | 3% |
| Total Recycled Content Perc | 72% |
| Compliance Standards | SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 69% |
| Ship Class Code | F |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Special Features | Two Grommets |
| For Use With | HON® Voi® O-Leg Supports, Support Pedestals |
| CPU Holder/Platform Indicat | No |
| Pedestal Count | 0 |
| Keyboard/Mouse Platform Ind | No |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Overall Depth (Max) | 24" |
| Edge Detail Profile | Square |
| Worksurface Thickness | 1.13" |
| Overall Width (Max) | 60" |
| Worksurface Material | Laminate |
| Worksurface/Base Color | Silver |
| Global Product Type | Desk Tops |
| Series Name | HON® Voi® |
| UPC | 089192714193 |
| MPN | HLSLR2460W.B9LOFT.GT1 |
| Brand | HON® |











Reviews
There are no reviews yet.