Low-Density Waste Can Liners, 23 gal, 0.9 mil, 28″ x 45″, Clear, Perforated Roll, 25 Bags/Roll, 8 Rolls/Carton
Login to View Prices
Low-density liners provide superior performance at an affordable price. Made from high-quality raw materials, mineral reinforced to enhance strength and puncture-resistance. Use with heavy loads, including sharp or abrasive materials. The sturdy, star-seal bottom helps prevent leaks and provides even weight distribution for easy removal from receptacle. Coreless perforated rolls are easy to use and great for dispensing on the go. A quality can liner that provides trusted waste collection for heavy-duty applications.
Additional information
| Weight | 15.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.00 × 19.50 × 3.75 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Color Family | Clear |
| Flat Pack/Roll | Perforated Roll |
| Maximum Volume Capacity | 23 gal |
| Waste Bag Thickness | 0.9 mil |
| Waste Bag Closure Type | Open-Face |
| Waste Bag Material(s) | Linear Low-Density Polyethylene (LLDPE) |
| Maximum Volume Range | 21 to 30 gal |
| Scent Indicator | No |
| Bottom Seal | Star |
| Commercial/Consumer Use | Commercial Use |
| Global Product Type | LDPE Waste Can Liners |
| Ship Class Code | B |
| Height | 45" |
| Width | 28" |
| Grade | Heavy-Duty |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 749507005537 |
| MPN | H5645TCKR01 |
| Brand | Boardwalk® |













Reviews
There are no reviews yet.